REFERANSLAR

 

  HUBB DARBUKA - SAID EL ARTIST 2011 OSAKA CONCERT 


Arifa "Anatolian Alchemy" by Hubb Gırnata Clarnet <

    


     

Ian Anderson     

 

Albümleri tüm dünyada 60 milyonda fazla kopya satan ve 40’tan fazla ülkede 2.500 konser veren Jethro Thull’ın efsanevi flütçüsü ve vokalisti, Ian Anderson, flütü rock müziğe kazandıran en önemli isimdir. Flütün yanında, elektro gitar, akustik gitar, pikolo, mandolin gibi bir çok enstrümanı da büyük bir ustalıkla icra etmektedir. Halen, hem Jethro Tull ile birlikte gerçekleştirdiği hem de solo çalışmalarıyla tüm dünyada ses getiren Ian Anderson, gerek konser gerekse stüdyo çalışmalarında HUBB Flüt Ağızlığı’nı ve HUBB Travers Flüt’ü tercih etmektedir.

 

www.iananderson.com

 
     

   

Hüsnü Şenlendirici

 

Türk müziğini ve Sol klarneti tüm dünyaya tanıtan en önemli isimler arasında yer alan Hüsnü Şenlendirici, Bergamalı müzisyen bir aileden gelmektedir. İlk uluslararası deneyimini babası Ergün Şenlendirci ile birlikte Okay Temiz’in “Magnetic Band” grubuyla yaşayan Hüsnü Şenlendirici daha sonra kendi grubu “Laço Tayfa”yı kurmuştur. Brooklyn Funk Essentials ile birlikte çıkardıkları “In The Buzbag” albümü tüm dünyada büyük ses getirmiştir. Dünyaca ünlü birçok müzisyen ile birlikte çalışan, sayısız konser veren ve kendi tarzında dünyanın en iyi klarnetçisi sayılan Hüsnü Şenlendirici, Gırnata Sol Klarneti büyük bir beğeniyle kullanmaktadır.

 

    

 
     

   

Selim Sesler

 

Dramalı profesyonel bir zurnacı ailesinde gelen Selim Sesler, müzik hayatına zurna çalmayı öğrenerek başladı. Daha sonra küçük yaşta klarnete geçiş yapan Selim Sesler, uzun yıllar başta Keşan olmak üzere Trakya bölgesi’nde Roman ve Rumeli müziklerini icra etti ve 1980’lerde İstanbul’a yerleşerek Roman müziğinin en önemli temsilcilerinden bir oldu. Brenna MacCrimmon gibi dünyaca ünlü müzisyenler ile çalışan, birçok albüm kaydeden ve Fatih Akın’ın “Duvara Karşı” ve “İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek” adlı filmlerinin müziklerinde yer alan Selim Sesler, çalışmalarında Gırnata Sol Klarnet’i kullanmaktadır.

 

www.selimsesler.com


   
     

 

   

Vassilis Saleas

 

Yunanistan’ın ve dünyanın en iyi klarnetçileri arasında gösterilen Vassilis Saleas, babası ve amcasından öğrendiği klarnette daha çocuk yaşta ustalaşmıştır. Başta Mikis Theodarakis gibi birçok müzisyene eşlik eden Vassilis Saleas, dünyanın birçok yerinde konserler vermiştir. Yunan ve Roman müziğinin en önemli icracılarında biri olan ve dört solo albümü bulunan Vassilis Saleas, Gırnata Sol ve Gırnata La Klarnet’i kullanılmaktır.


   
   
 
 

   

Souhail Kaspar

 

Lübnan doğumlu olan ve eğitimini Suriye’de geleneksel Arap müziği üzerine Nadi al-Fonun al-Arabia’da tamamlayan Souhail Kaspar, 2008 yılında Grammy’e aday gösterilmiştir. Kendine özgü stili ile dünyanın en iyi Orta Doğu perküsyon ustalarından biri olarak kabul edilen Souhail Kaspar, bugüne kadar Kenny Burrell, Shujaat Khan, Kronos Quartet, Cheb Mami, Dr. Scott Marcus, Roberto Miranda, Tito Puente, Sting, Strunz & Farah gibi dünyaca ünlü birçok müzisyen ve grupla çalışmıştır. Konser ve stüdyo çalışmalarına yoğun bir şekilde devam eden ve eğitimler veren Souhail Kaspar, HUBB Ağaç Darbuka, HUBB Bendir ve HUBB Def’i büyük bir beğeniyle kullanmaktadır.

 

www.neareastmusic.com


   

   

Almanyalı Suat (Suat Borazan)

 

Darbuka çalmaya 14 yaşında Farnkfurt’ta başlayan Suat Borazan, John JR Robinson, Muhammed Fuat and Glen Velez gibi dünyaca ünlü birçok müzisyenle birlikte çalışmıştır. “Harem” adlı grubuyla birlikte, 52 ülkede piyasaya sürülen dört solo albüm yayınlamış, dünyanın çeşitli yerlerinde sayısız konserler vermiştir. Kendine has tarzıyla dünyanın en önemli darbuka sanatçılarıdan biri olarak gösterilen Suat Borazan, gerek stüdyo gerekse sahne performanslarında HUBB Solo Ağaç Darbukayı ve HUBB Solo Seramik Darbukayı tercih etmektedir.

 

   

İsmail Bergamalı

 

Türkiye’nin en önemli klarnet virtüözlerinden biri olan İsmail Bergamalı, yeni nesil bir çok Türk klarnetçinin de ustası olarak kabul edilmektedir. Halen TRT İzmir Radyosu sanatçılarından olan ve uzun yıllardan beri TRT’nin konser ve kayıtlarında yer alan İsmail Bergamalı Gırnata Sol Klarnet’i kullanmaktadır.


   

   

Kirpi Bülent (Bülent Altınbaş)

 

Birçok klarnetçi gibi müzisyen bir aileden gelen ve klarnet ile küçük yaşta tanışan Bülent Altınbaş, kendi has “tüyleri diken diken eden” tarzı nedeniyle “kirpi” lakabını almıştır. Türk ve Roman müziğinde klarnetin en önemli temsilcilerinden biri olan Kirpi Bülent, Türkiye’nin önde gelen bir çok müzisyenine konser ve stüdyo çalışmalarında eşlik etmiş, Budha Bar serilerinde yer almıştır. Kendine ait solo albümleri de bulunan Kirpi, Gırnata Sol Klarnet’i tercih etmektedir.


   

   

Çorlulu Savaş (Savaş Zurnacı)

 

Babasının karşı çıkmasına rağmen 7 yaşında klarnet çalmaya başlayan Savaş Zurnacı, Türkiye’de sol klarneti büyük bir başarı ile icra eden klarnetçilerin başında yer almaktadır. Okay Temiz, Burhan Öçal ve Ahmet Özden gibi müzisyenler ile beraber çalışmış, Türkiye’de ve yurt dışında konserler vermiş ve birçok sanatçıya eşlik etmiştir. Kendine ait solo albümleri de bulunan ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde dersler veren Çorlulu Savaş, çalışmalarında Gırnata Sol Klarnet’i tercih etmektedir.


   

   

Ahmet Özden

 

Zurna’nın yaşayan efsanesi olarak kabul edilen Ahmet Özden, Türk müziğini ve zurnayı tüm dünyaya tanıtan en önemli isimler arasındadır. Kumpanya İstanbul ve Trakya Blues gruplarının kurucusu olan Ahmet Özden, Okay Temiz, Ivo Papazov, Ergün Şenlendirici, Yıldız İbrahimova ve Trilok Gurtu gibi dünyaca ünlü birçok müzisyen ve grupla çalışmış, Türkiye’de ve yurtdışında sayısız konserler vermiştir. Birçok sanatçının da kendisine eşlik ettiği “Zurna” isimli solo albümü olan Ahmet Özden, HUBB Enstrüman Atölyesi tarafından üretilen enstrümanları tercih etmektedir.

 

   

   

Tolga Akşit

 

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı öğretim görevlilerinden olan Tolga Akşit, Türkiye’nin en iyi klarnetçileri arasında kabul edilmektedir. Halen konservatuar bünyesinde ve çeşitli yerlerde konserler vermekte ve Gırnata Sol Klarnet’i büyük bir beğeniyle kullanmaktadır.

 

 

 


   

Markus Schumacher / Äl Jawala

 

Balkan ritimleri ile Funk müziği başarıyla sentezleyen Alman grup Äl Jawala, bugüne kadar çıkardıkları beş stüdyo albümü ile tüm dünyada büyük bir beğeni ve hayran kitlesi kazanmıştır. Başta Almanya olmak üzere tüm Avrupa’da sayısız konserler veren, eserleri birçok toplama albümde yer alan  Äl Jawala, 2007 yılında “German Award for World Music” ödülüne layık görülmüştür. Grubun kurucularından olan ve 2005 yılından bu yana Shantel ile birlikte stüdyo çalışmalarında bulunan Markus Schumacher, tüm stüdyo ve konser çalışmalarında HUBB Ağaç Darbuka ve HUBB Seramik Darbuka’yı kullanmaktadır.

 

www.jawala.de

 

   

   

Berkant Çakıcı

 

Şam asıllı bir babanın oğlu olan ve henüz on yaşında def ile tanışan Berkant Çakıcı, vurmalı enstrümanlara olan ilgisini darbuka ve tabla ile sürdürmüştür. Onaltı yaşında Kibariye ile çalışmaya başlayan Berkan Çakıcı, Kudsi Ergüner, Sezen Aksu, İbrahim Tatlıses gibi birçok sanatçıya eşlik etmiştir. Anjelika Akbar ile “Bach A L'orientale” projesinde çalışan, Aziza Mustafa Zadeh ile bir dizi konser veren ve Kanadalı davulcu Ian McCuaig ile birlikte çalışan Berkan Çakıcı, çalışmalarında HUBB Solo Ağaç Darbuka ve HUBB Def’i tercih etmektedir.