Notice: Undefined index: baslik in C:\Home\hubb.com.tr\httpdocs\urunler.php on line 31
Ağaç Flüt Ağızlığı : HUBB ENSTÜMAN ATÖLYESİ
 

Ağaç Flüt Ağızlığı

 

 
 
 
 
 
 

HUBB Ağaç Flüt Ağızlığı yüksek ses kallitesi ve performans sağlamak için hassas bir el işçiliği ve malzeme seçimiyle üretilmiştir. Yapımında özenle seçilmiş, yıllanmış ve sertifikalı Grenadil (African Blackwood/M'pingo) ve Mopani ağaçları kullanılmaktadır. Tek parça ağaçtan üretilmesi, ince duvarlara sahip olması, ergonomik yapısı ve üstün ses kalitesi sayesinde, dünyanın önde gelen bir çok flütçüsü HUBB Ağaç Flüt Ağızlığı’nı tercih etmektedir.

 

Mono blok modelinin yanında, yine üstün ses kalitesini mükemmel bir performans ile buluşturan iki parçalı model de bulunmaktadır.

Teknik Detaylar

Ağaç: Grenadil (African Blackwood/M'pingo)¹, Mopani (Mopane)²

 

Tenon Tube: Gümüş

 

Mono blok (Tek parça ağaçtan üretilmiş)  veya iki parçalı (gövde ve dudak dayama)

 

Ekstra inceltilmiş yan duvarlar

 

Özel taşıma çantasıyla birlikte sunulmaktadır.

 

 

 ¹ Grenadil: Bilimsel adı dalbergia melanoxylon olan Grenadil (Grenadilla) ağacı African Blackwood ya da Mpingo olarak da bilinmektedir. Başta Tanzanya ve Mozambik olmak üzere, Senegal’den Doğu Eritre’ye ve Güney Afrika’ya kadar kıtanın kurak bölgelerinde yetişen Grenadil ağacının olgunlaşması en az 60 yıl sürmektedir. Özgül ağırlığı 1,4 gr/cm³ olan ve siyah renkteki öz kerestesi, akustik özelliği, sağladığı zengin tonlar ve son derece kararlı yapısı nedeniyle, profesyonel ağaç üflemeli enstrümanların üretiminde tercih edilen bir numaralı ağaçtır. Yavaş kuruması sebebiyle kesimden sonra kütük halinde uzun bir süre bekletilmekte, istenilen boylarda ebatlandıktan sonra ise en az bir yıl dinlendirmeye bırakılmaktadır. Olgun hale gelmesinin uzun yıllar alması ve kaçak kesimler nedeniyle, tehdit altında olan Grenadil ağacı, Afrika’nın birçok bölgesinde koruma altına alınmıştır. HUBB Enstrüman Atölyesi tarafından kullanılan tüm ağaçlar sadece koruma altındaki (ağaçlandırma miktarı kesim miktarından daha fazla olan) Tanzanya ve Mozambik ormanlarından elde edilmektedir.


² Mopani: Bilimsel adı colophospermum mopane olan Mopani (mopane) ağacı, Güney Afrika, Zimbabwe ve Mozambik başta olmak üzere Afika kıtasının güneyinde yetişmektedir. 1,3 gr/cm³ özgül ağırlığa sahip ve koyu kahve rengindeki öz kerestesi, Grenadil ağacının sağladığı zengin tonlara ve akustik özelliklere sahip olması sebebiyle profesyonel ağaç üflemeli enstrümanların üretimde tercih edilen en kaliteli ağaçlardan biridir. Aşırı kesim nedeniyle, son yıllarda ticari olarak bulunması güçleşen Mopani ağacı Afrika’nın çoğu bölgesinde koruma altına alınmıştır. HUBB Enstrüman Atölyesi tüm enstrümanlarında sadece sertifikalı Mopani ağaçlarını kullanmaktadır.


³ Alpaga: Alpacca, New Silver, Alman Gümüşü (German Silver), Nikel-Gümüş ya da Argentann olarak da bilinen Alpaga, genellikle, %60 bakır, %20 nikel ve %20 çinko alaşımından oluşmaktadır, bu oranlar kullanım amacına göre değişiklik gösterebilmektedir. Gümüş kaplamaya en uygun olan Alpaga, bu özelliği nedeniyle profesyonel klarnet, oboa ve benzer ağaç üflemeli enstrümanların klavyelerinde, flüt, saksafon ve trompet gibi enstrümanların üretiminde kullanılmaktadır. HUBB Enstrüman Atölyesi tarafından üretilen tüm klarnetlerin klavyeleri ve boruları Alpaga malzemeden üretilip, 50µ saf gümüş kaplanmaktadır.